Uyku Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

  1. Uyku stresi azaltmaya yardımcı olur

Yeterince uyumadığınızda, vücudunuz yüksek seviyede stres hormonu üreterek buna tepki verir. Aşırı stres birçok hastalığın sebebidir. Derin ve düzenli uyku bunu önlemeye yardımcı olur.

  1. Uyku hafızanızı kuvvetlendirir

Gerçekten çok yorgun olduğunuzda bir şeyleri hatırlamanın daha zor olduğunu fark ettiniz mi? Temel olarak bu beyninizin, size yeterince uyuyamadığınızı söyleyen bir şey. İyi uyuduğunuzda, vücudunuz dinleniyor olabilir ama beyniniz anıları düzenlemek ve saklamakla meşgul. Bu nedenle daha kaliteli uyku almak, daha iyi hatırlamanıza yardımcı olur.

  1. Uyku kan basıncınızı düzenler

Yüksek tansiyon, kalp krizi ve felç olasılığınızı arttırır, ancak bol miktarda rahat uyku almak, tansiyonu düşürmeye ve genel olarak kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

  1. Uyku vücudunuzun direncini artırır

Vücudunuz uyurken, enfeksiyonla mücadele yeteneğinizi güçlendirebilen ekstra protein molekülleri üretir. Bu yüzden kendinizi biraz yorgun hissediyorsanız ve tamamen soğuk algınlığına dönüşmesini istemiyorsanız, erken yatın ve dinlenin.

  1. Uyku kilonuzu korumanıza yardımcı olur

Ne yazık ki, uyku doğrudan kilo vermenize neden olmaz, ancak iştahınızı etkileyen hormonları düzenleyerek ve yüksek kalorili yiyecekler için isteklerinizi azaltarak kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

  1. Uyku, Depresyon Riskinizi Azaltır

Uyku, serotonin dahil olmak üzere vücudunuzdaki kimyasalların çoğunu etkiler. Serotonin eksikliği olan kişilerin depresyondan muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Doğru miktarda uyku aldığınızdan emin olarak depresyonun önlenmesine yardımcı olabilirsiniz: her gece 7 ila 9 saat arası.

  1. Uyku, Vücudun kendisini onarmasına yardımcı olur

Uyku, rahatlama zamanıdır, fakat aynı zamanda stres, ultraviyole ışınları ve maruz kaldığımız diğer zararlı şeylerin neden olduğu hasarı onarmak için vücudun iş başında olduğu bir zamandır. Siz uyurken hücreleriniz daha fazla protein üretir. Bu protein molekülleri, hücreler için yapı bloklarını oluşturarak hasarı onarabilmelerini sağlar.

  1. Uyku kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur

Düzenli bir uyku, kardiyovasküler sisteminizdeki stres ve iltihaplanma seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabilir, bu da inme veya kalp rahatsızlığı riskini azaltır.

  1. Uyku, Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Geç vardiyada çalışan kişilerde meme ve kolon kanseri gelişme riskinin daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz? Araştırmacılar ışığa maruz kalmanın melatonin seviyesini azalttığına inanıyor. Uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen bir hormon olan Melatonin’in, tümörlerin büyümesini bastırdığı göründüğü için kansere karşı koruma sağladığı düşünülmektedir. Yatak odanızın karanlık olduğundan emin olun ve vücudunuzun ihtiyacı olan melatonini üretmesine yardımcı olmak için yatmadan önce elektronik cihazlardan kaçının.

  1. Uyku sizi daha akıllı yapabilir

Harika bir gece uykusu ile birlikte, gündüz vakti kestirmek, beyninizi daha etkili ve üretken kılmanıza yardımcı olur. Üniversite sınavında tüm soruları doğru yanıtlamanızı sağlamaz, ancak gün boyunca daha keskin, daha dikkatli ve odaklanmış hissedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir